Aktuality

POZOR

POZOR! mimořádná zkouška sboru.

Hudební festival L. Janáčka a B.Martinů

Cecilka 21.6.2021

Zkoušky sboru
Zpíváte rádi?
Nezpívejte sami, připojte se k nám
a staňte se naším členem .
Přihlásit se můžete na některém z těchto kontaktů
zde
 
Zkoušky jsou obvykle každé pondělí
od 19.00 hodin
v hudební škole.
 
Těšíme se na hojnou účast.
Kategorie: Archív

Prázdniny Antonína Dvořáka v r. 1893

Zajímavosti

Na pražské konzervatoři byl Dvořákovým žákem Josef Jan Kovařík, studující hru na housle, rodák z USA. Jeho předci byli Češi, kteří přišli do USA v polovině 19.století. J J.Kovařík odjel s Dvořákem, jeho chotí a dvěma dětmi - Otilkou a Toníkem na podzim r.1892 do New Yorku jako Dvořákův tajemník.

V květnu r.1893 dokončil A.D. partituru symfonie e-moll a zároveň z Čech přicestovaly zbývající čtyři děti. Po různých úvahách Dvořákovi přijímají Kovaříkovu nabídku strávit letní měsíce v jeho rodném městečku Spillville ve státě lowa.

Spillville splnilo A.Dvořákovi téměř vše, co očekával - dlouhé procházky přírodou, besedování s místními obyvateli - Čechy, preludování na varhanách kostelíka, pohodu k soustředění v práci a především stále byl v kruhu celé své rodiny. Nalezl zde partu výměnkářů, s nimiž mohl mazat karty, a kteří současně tvořili šumařský kroužek, jak píše Zd.Mahler v knížce Spirituál bílého muže. Spillvillští Mistra oslovovali „Pane z Dvořáků", a to kvůli odlišení, jeho jmenovec byl řezníkem.

Výrazem šťastné pohody mezi krajany, oddechu v klidné venkovské přírodě, je smyčcový kvartet F-dur. op.96. Kvartet napsal v rekordní době, skica zabrala tři dny, vlastní rukopis devět. Dalším komorním dílem zde zkomponovaným je kvintet Es-dur. op.97 s dvěma violami. Ze Spillvillu si A.D. odskočil do Chicaga na světovou výstavu, kde 12.8. byl pořádán „český den" a Dvořák zde dirigoval svoji 8.symfonii a tři Slovanské tance.

V polovině září již Antonín Dvořák zahajuje vyučování na newyorské konzervatoři.

 

Před nedávnem vydalo nakladatelství Vyšehrad knihu Klause Dogeho s názvem Antonín Dvořák: Život, dílo, dokumenty.

Najdeme v ní rozsáhlý skladatelův životopis proložený citacemi z korespondence, notové příklady, fotografie, Dvořákovy rozhovory pro londýnský a vídeňský tisk, korespondenci s nakladatelem Simrockem, chronologický přehled Dvořákova díla v dobových souvislostech. Přínosné jsou poznatky o pronikání Dvořákova díla do německého prostředí.

print Formát pro tisk

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.